

Підготовка до школи, уроки в початкових класах
Телефонуйте: +38 (050) 217-32-98

Громадянська освіта школярів розпочинається вже в першому класі в процесі навчання. Важливе місце в молодших класах посідає тема Батьківщини. Вчителі розповідають учням про нашу рідну Україну, її минуле і сучасне. Знайомлять з гербом, прапором, гімном – символами незалежної суверенної держави. Прищеплюють навички дисциплінованості. Дають уявлення про мораль і право через казки, оповідання. У школярів з’являється інтерес до прав людини, виховується почуття справедливості, відповідальності, товариськості, колективізму, співпереживання, людської гідності.
Подальший ефективний розвиток громадянської освіти школярів відбувається в процесі вивчення предметів гуманітарного та природничого циклів, зокрема на уроках української мови, де не тільки розвивається мовлення учнів, а через конкретні види роботи молодші школярі додатково отримують нові знання, збагачують словниковий запас, розширюють кругозір та вчаться вшановувати свою рідну Україну.
Як показала практика, забезпечити високий рівень громадянськості лише в процесі навчання надзвичайно важко. Виховання громадянина-патріота незалежної України потребує цілісного особисто зорієнтованого підходу, який передбачає забезпечення динамічного, гармонійного співвідношення різних напрямів, засобів, методів виховання в процесі навчання і позакласної роботи на основі гуманістичного осмислення єдності внутрішнього світу особистості, взаємозв’язків загальнолюдських цінностей та індивідуальної неповторності, поваги до прав дитини.
Для успішної реалізації завдань громадянського виховання школа має діяти як відкрита система, органічно пов’язана з життям суспільства, яка взаємодіє з батьками, громадськістю, наукою. А орієнтація на завтрашній день суспільства і разом з тим забезпечення духовно-багатого, повноправного буття школярів сьогодні – один з найважливіших аспектів особистісно-зорієнтованого цілісного підходу до громадянського виховання і його зв’язку з життям.
Ефективності громадянського виховання школярів в ОСШ № 117 м.Одеси сприяла творча робота на уроках української мови за допомогою каліграфічних хвилинок сформовувати почуття патріотизму, тобто повагу до встановлених у державі порядків, відчуття власної гідності та гордості за свою державу.
На протязі навчального року у моєму класі діє гурток «Юні одесити» де діти пишуть реферати, дізнаються багато нового та цікавого з історії нашого міста. Адже пишаючись рідним краєм можна сподіватись на те, що діти надалі будуть сприймати розумом та душею, що вони належать до державного соціуму. Коли учні усвідомлять, що належать до своєї держави вони стануть громадянами і патріотами своєї держави. Ми пропонуємо вам на сторінках цієї роботи вирушити в цікаву подорож по містах нашої Батьківщини.
Він прекрасний будь-якої пори року, древній і вічно юний Київ. Київ стоїть на правому березу Дніпра, на кручах, які високо здіймаються над річкою. На місці, де виник Київ, межу лісу і лісостепу перетинає могутній Дніпро.
Основоположниками Києва було троє братів: Кий, Щек, Хорив та їх сестра Либідь. Місто набуло свою назву по імені старшого брата. Кий сидів на тій горі, де узвіз Боричів, а Щек на горі, яка нині зветься Щекавицею, а Хорив на третій горі, яку назвали Хоревицею. „І був довкола ліс і бір великий, і ловили вони тут звірину. Були ж вони мудрими і тямущими і називалися полянами. Од них ото є поляни в Києві і сьогодні”.
Ки їв
Київ
Кий, Щек, Хорив – основоположники Києва.
1) Пояснити написання виділених слів з великої і малої букви.
2) Зробити звуко-буквений аналіз слова „Щек”.
3) Визначити граматичну основу речення.
Одеса – „південна Пальміра”.
Більш ніж два століття тому на Чорноморському узбережжі серед пустельних та диких степів, незадовго до цього повернених Росії Туреччиною, розпочало своє існування невеличке поселення.
Його назвали Хаджибеєм. Імператриця Катерина П видала указ про побудову на нових землях морського порту, який мав з’єднати Росію з європейськими державами. Нове місто дістало назву Одеса. Значною мірою успіхом та швидкістю зростання місто завдячує і своїм „батькам-засновникам”: герцогу де Ришельє (відомому також як Дюк), Олександру Ланжерону, Михайлу Воронцову. Місту судилося перетворитися на перлину краю, на „південну Пальміру”. Морське торгове місто стало бурхливо розвиватися, швидко зростало його населення.
Два століття минуло з того часу. Сьогодні Одеса – великий порт, визначний промисловий, науковий та культурний центр України. Це – яскраве, самобутнє місто, яке зачаровує своєю свіжістю та своєрідністю.
Одеса
Одеса – яскраве, самобутнє місто, яке зачаровує своєю свіжістю та своєрідністю.
1) Поділити слово Одеса на склади.
2) Визначити однорідні члени речення.
3) Пояснити значення великої букви.
Кременчук. Назва цього міста пішла від того, що на слов’янській мові „чук” - означає переправа. На цьому місці був табір гетьмана Богдана Хмельницького, поділеного на частини, кожна частина мала назву отамана (Скубійовка, Чорноморовка). Щоб попасти на ліву сторону Дніпра, організовували переправу людей. Люди казали: „Йду на чук”. Переправ було багато, от знайшлася потреба дати назву. За ім’ям старшого отамана Кременя – стали називати „Кременів чук”, а згодом коротко – Кременчук.
Кр ре ем
Кременчук
Назва цього міста пішла від слова „чук” – переправа
1) Визначити будову слова Кременчук.
2) Пояснити розділові знаки у реченні.
Існує декілька версій, одна з яких гласить, що на місці Харкова знаходився хутір першого поселенця козака сотника Харитона, якого називали зменшеним ім’ям Харко. Він загинув при обороні від татарських наїздів. Його хутір пограбували, а вже потім на цьому місці виникло місто, якому дали назву Харків.
Місто Харків – друге за розмірами та кількістю населення місто нашої держави. Місто розташоване на злитті двох річок – Лопані та Уди, що є притоками Сіверського Дінця. Харків став місцем відродження української культури, хоча пізніше центр її розвитку перемістився до Києва.
У ХІХ ст.. Харків розвивався передусім як важливий промисловий, торговельний та транспортний вузол. Сьогодні Харків – друге за значенням місто України, що поступається лише столиці – Києву.
Історичний центр міста перебуває на пагорбі, що має назву Університетська гірка. Серцем міста є ансамбль площі Свободи – однієї з найбільших площ у світі.
Ха ар ів
Харків
Місто розташоване на злитті річок Лопань та Уди.
1) Зробити звуко-буквений аналіз слова Харків.
2) Підкреслити орфограми в реченні.
Місто Львів дістало свою назву на честь сина князя Данила Галицького, який потім правив містом після батька. Коли Галицьке князівство було остаточно скасовано та включено до складу Польщі під назвою Руського воєводства, центром його став знов-таки Львів. Місто, яке розташовувалося на перетині важливих торговельних шляхів, швидко розвивалося. Крім цього, Львів став найбільшою фортецею на південно-західних теренах тогочасної Польщі. У місті перетнулося багато культур та віросповідань.
Сьогодні Львів завдяки його розмірам, культурному, економічному та політичному значенню вважають неофіційною столицею Західної України.
Лл лв ві
Львів
Львів розташований в горбкуватій місцевості на водорозділі рік Буг і Дністер.
1) Зробити звуко-буквений аналіз слова Львів.
2) У слові водорозділ позначити корінь.
Існує декілька версій назви міста Тернопіль. Місцевість, на якій виникло місто, називалось Тарнопіль, від польського тарн (терен) і поліс (місто).
За іншою версією цю місцевість називали Тернопілля – зарослий теренами пустир. Вперше Тернопіль згадується 15 квітня 1540 р. тоді польський король Сигізмунд І видав великому коронному гетьману Яну Амору Тарновському грамоту на заснування міста та володіння землею навколо нього. Саме зі спорудженого за цим привілеєм замка та виниклого навколо нього поселення народився сучасний Тернопіль.
Те ер іл.
Тернопіль
Зарослий тереном пустир.
1) Поділити слово Тернопіль на склади.
2) Визначити граматичну основу речення.
3) Підкреслити букви, що позначають м’які приголосні звуки.
Легенди пов’язують назву Чернігова з іменем князя Чорного, який правив у YII столітті.
Існує версія, згідно з якою місто спочатку мало назву Сернигів, бо в цих місцях водилися чисельні серни.
Че ер гів
Чернігів
Спочатку місто мало назву Сернигів, бо в цих місцях водилися чисельні серни.
1) Зробити звуко-буквений аналіз слова Чернігів.
2) Назвати слова з наголосом на першому складі.
3) Назвати п’ятий звук у слові чисельні.
Археологічні знахідки на території Донецька свідчать про наявність тут людських поселень ще в епоху неоліту. Тут у різні часи жили кіммерійці, скіфи, сармати, слов’яни. Однак після монгольської навали ці місця знелюдніли та дістали назву Дикого Поля. У XYШ столітті заселення території сучасного Донецька велося з двох боків: з одного – донськими козаками, з іншого – запорізькими. У цій місцевості, на річці Кальміус, виникла ціла низка слобод, сіл та хуторів.
Ще наприкінці XYП століття на землях сучасного Донбасу знайшли вугілля, однак його промисловий видобуток почався лише в ХІХ столітті.
З відкриттям нових родовищ вугілля на території будувалися нові шахти, зростали й шахтарські селища.
Донецьк – велике, сучасне й гарне місто. Більшість його пам’ятників пов’язано з трудовими та військовими подвигами жителів міста. Так, одним із символів не лише міста, але й області є „Пальма Мерцалова” – витвір мистецтва, який отримав Гран-Прі Паризької міжнародної промислової виставки в 1900 році.
У Донецьку, незважаючи на його молодий, як для міста, вік жило й працювало багато відомих людей. Це і поет та дисидент Василь Стус, спортсмен Сергій Бубка, і композитор Сергій Прокоф’єв.
До ен ць
Донецьк – велике, сучасне й гарне місто.
1) Підкреслити слова, що означають ознаку предмета.
2) До слова велике дібрати слово протилежне за значенням.
Кожне місто нашого рідного краю – це неповторна перлина у великому сузір’ї української історії та культури, яскрава і невід’ємна частина великої України.
Формуючи культуру писемного мовлення, вчитель одночасно сприяє розвитку в учнів таких якостей особистості, як акуратність, дисциплінованість, витримка, старанність, відповідальність, що у свою чергу підвищує моральність майбутнього громадянина країни. Тому слід формувати в учнів навички грамотного, каліграфічного письма, чіткого і правильного почерку. Безперечно, правильність його забезпечить легкість читання виконаної роботи, швидкість же письма сприятиме більш адекватній фіксації особистих думок під час написання творів, переказів.