

Підготовка до школи, уроки в початкових класах
Телефонуйте: +38 (050) 217-32-98

Ласкаво просимо, шановні батьки
Для України головною проблемою, яка пов’язана з майбутнім держави, є збереження і зміцнення здоров’я дітей .
Здоров’я дітей - одне з основних джерел щастя, радості і повноцінного життя батьків, вчителів, суспільства в цілому.
Ознайомимося,як розуміє поняття «здоров я» Всесвітня організація охорони здоров я.
Здоров’я – це стан повного фізичного,духовного і соціального благополуччя,а не лише відсутність хвороб чи фізичних вад.
Турботу викликає різке погіршення стану фізичного та розумового розвитку підростаючого покоління, зниження рівня народжуваності й тривалості життя, зростання смертності, особливо дитячої.
Вступаючи до школи, 85% дітей мають ті чи інші порушення соматичного та психічного характеру, зростає кількість дітей, які мають психоневрологічні захворювання.
За даними моніторингового дослідження можна побачити, що з кожним роком кількість здорових дітей зменшується. Так у 2010 - 2011 навчальному році було зафіксовано 42% здорових дітей, у 2011-2012 становить 36%,а в 2012-2013 навчальному році кількість практично здорових дітей не перевищує 30%. Також дані показують, що з кожним роком зростає показник надлишку ваги. Це свідчить про недостатню культуру харчування учнів, батьків та не правильний вибір батьками їжі для школярів. Якщо в школі за раціональним харчуванням учнів слідкує адміністрація, робітники їдальні та медичний персонал, то вдома діти, зазвичай, не дотримуються правил раціонального харчування Все це не може не хвилювати педагогів та медиків, тому що діти, приходячи до 1 класу, вже мають відхилення у здоров’ї.
Тому головним завданням у діяльності педагогічних колективів навчальних закладів на сучасному етапі повинно бути збереження і зміцнення здоров’я дітей, формування позитивної мотивації на здоровий спосіб життя в учнів та їхніх батьків.
У школі вчитель – це лікар здоров’я.
Тож спробуємо дати відповідь на запитання: «Що ж може зробити вчитель для збереження здоров я учнів?»
Урок – головне поле реалізації здоров язберігаючих освітніх технологій. Кожен учень має отримати під час навчання знання, що знадобляться йому в майбутньому житті. Здійснення означеної мети можливе за умови запровадження технологій здоров’язберігаючої педагогіки.
Учитель, володіючи сучасними педагогічними знаннями, при постійній взаємодії з учнями, їхніми батьками, медичними працівниками, шкільними психологами та соціальним педагогом планує й організовує свою діяльність з урахуванням пріоритетів збереження та зміцнення здоров’я всіх суб’єктів педагогічного процесу. У своїй роботі він звертається до різноманітних педагогічних технологій
Технологія - це, перш за все, системний метод створення, застосування знань з урахуванням технологічних і людських ресурсів та їх взаємовпливу, що має на меті оптимізацію форм освіти.
Головний принцип здоров язберігаючих технологій – не зашкодь…
У класифікації освітніх технологій останнім часом виокремилася нова група - здоров’язберігаючі технології.
Слід зазначити, що здоров’язберігаюча педагогіка не може бути представлена як конкретна освітня технологія. Разом з тим, поняття "здоров’язберігаючі технології" об’єднує в собі всі напрями діяльності загальноосвітнього закладу з формування, збереження та зміцнення здоров’я учнів. Науковці під здоров’язберігаючими технологіями пропонують розуміти:
· сприятливі умови навчання дитини в школі (без стресових ситуацій, адекватність вимог, методик навчання та виховання,доброзичливість та позитивність);
· оптимальну організацію навчального процесу (відповідно до вікових, статевих, індивідуальних особливостей та гігієнічних вимог);
· необхідний достатній та раціонально організований руховий режим. Комплексна програма здоров’я, що запроваджується в дитячому колективі, має складатися з таких компонентів:проведення ранкової гімнастики,спортивних ігор на свіжому повітрі,проведення уроків-екскурсій,подорожей на свіжому повітрі. Використання на уроках рухливих фізхвилинок,пальчикової гімнастики,релаксації,корекції осанки
Увага до питання здоров'я школярів суттєво зросла. Про несприятливість у даній сфері говорять давно, але сьогодні ця проблема стоїть дуже гостро.
За останнє десятиріччя чітко спостерігаються такі фактори, які впливають на стан здоров'я учнів, а саме : зростання навчального навантаження, вільний час діти все більше проводять за переглядом фільмів, за комп'ютерними іграми. Усе це призводить до гіподинамії, порушення постави , порушення зору.
Сучасна медицина займається не здоров'ям, а хворобами, не профілактикою, а лікуванням. Завдання ж школи - зберегти, зміцнити здоров'я учнів, сформувати в них відповідальне ставлення до власного здоров'я.
Здоров'язберігаючі технології не є чимось невідомим, таємним, чудодійним. Грамотно складений розклад уроків, використання вчителями на уроках та на перервах прийомів рухової активності, нейтралізації стресів, організації гарячого харчування, зв'язок навчального матеріалу з життям - це повсякденна діяльність школи.
Ефективність позитивного впливу на здоров'я школярів різних оздоровчих заходів визначається не хаотичністю методів, а системною роботою за всіма напрямками.
Впровадження інноваційних оздоровчих технологій в початковій школі вимагає від учителя:
Реалізація фізичної складової здійснюється через:
-ранкову гімнастику, фізкультхвилинки, рухливі ігри.
-контроль та самоконтроль за правильною поставою.
- виконання дихальних вправ;
- виконання гімнастики для очей,
Реалізація соціальної складової здійснюється через:
- використання засобів, які сприяють ін¬тересу до навчального матеріалу;
- заохочування ініціативи учнів;
- використання на уроці сучасних засобів авчання:
- диференційованого навчання
- проблемного навчання
- діалогового навчання
- рефлексивного навчання
- надання різнорівневих домашніх завдань;
Реалізація психічної складової здійснюється через:
- створення сприятливого психологічного клімату на уроці;
- навчання вмінню керувати своїми емоціями, почуттями;
- здійснення самооцінки, самоконтролю
- навчання підтримувати дружні стосунки з усіма учнями класу;
- музикотерапію;
- кольоротерапію.
Педагоги нашого навчального закладу ставлять за мету навчити дітей вчитися,цінувати своє здоров’я,навчити зрозуміти себе,свої можливості.
